CB1-R-M-12V
DigiKey Part Number
255-2163-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CB1-R-M-12V
Description
RELAY AUTOMOTIVE SPDT 40A 12V
Manufacturer Standard Lead Time
24 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Automotive Relay SPDT (1 Form C) 12VDC Coil Chassis Mount
Category
Must Release Voltage
1.2 VDC
Manufacturer
Panasonic Electric Works
Operate Time
15 ms
Series
Release Time
15 ms
Packaging
Bulk
Features
Resistor, Sealed - Fully
Mounting Type
Chassis Mount
Coil Type
Non Latching
Termination Style
Quick Connect - 0.250" (6.3mm)
Coil Current
134 mA
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Coil Voltage
12VDC
Contact Material
Silver Alloy, Cadmium Free
Contact Form
SPDT (1 Form C)
Coil Power
1.6W
Contact Rating (Current)
40 A
Coil Resistance
89.5 Ohms
Switching Voltage
14VDC - Nom
Base Product Number
Must Operate Voltage
7 VDC