20SVPK470M
DigiKey Part Number
P124165TR-ND - Tape & Reel (TR)
P124165CT-ND - Cut Tape (CT)
P124165DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
20SVPK470M
Description
CAP ALUM POLY 470UF 20% 20V SMD
Manufacturer Standard Lead Time
42 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
470 µF 20 V Aluminum - Polymer Capacitors Radial, Can - SMD 14mOhm 1000 Hrs @ 125°C
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
20SVPK470M Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Manufacturer
Panasonic Industry
Applications
General Purpose
Series
Ripple Current @ Low Frequency
78 mA @ 120 Hz
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Ripple Current @ High Frequency
1.56 A @ 100 kHz
Part Status
Active
Size / Dimension
0.315" Dia (8.00mm)
Type
Polymer
Height - Seated (Max)
0.472" (12.00mm)
Capacitance
470 µF
Surface Mount Land Size
0.327" L x 0.327" W (8.30mm x 8.30mm)
Tolerance
±20%
Mounting Type
Surface Mount
Voltage - Rated
20 V
Package / Case
Radial, Can - SMD
ESR (Equivalent Series Resistance)
14mOhm
Base Product Number
Lifetime @ Temp.
1000 Hrs @ 125°C