Image for TX2-LT-1.5V-1 is not available
TX2-LT-1.5V-1
DigiKey Part Number
255-TX2-LT-1.5V-1-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TX2-LT-1.5V-1
Description
RELAY TELECOM DPDT 1A 1.5V
Manufacturer Standard Lead Time
26 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Telecom Relay DPDT (2 Form C) Through Hole
Category
Coil Type
Latching, Dual Coil
Manufacturer
Panasonic Electric Works
Termination Style
PC Pin
Series
Seal Rating
Sealed - Fully
Packaging
Bulk
Must Operate Voltage
1.13 VDC
Part Status
Active
Operate Time
4 ms
Mounting Type
Through Hole
Release Time
4 ms
Coil Voltage
1.5VDC
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Contact Form
DPDT (2 Form C)
Contact Material
Silver (Ag), Gold (Au)
Contact Rating (Current)
1 A
Approval Agency
BSI, cURus
Switching Voltage
220VDC - Max
Relay Type
Telecom
Load - Max Switching
220W
Coil Resistance
11.2 Ohms
Coil Current
133.9 mA