OD9225-48HBXE
DigiKey Part Number
1053-OD9225-48HBXE-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
OD9225-48HBXE
Description
FAN AXIAL 92X25.5MM 48VDC WIRE
Detailed Description
Fan Tubeaxial 48VDC Square - 92mm L x 92mm H Ball 94.0 CFM (2.63m³/min) 2 Wire Leads
Category
Features
Auto Restart
Mfr
Noise
53.0dB(A)
Series
Power (Watts)
8.1 W
Operating Temperature
-4 ~ 149°F (-20 ~ 65°C)
Size / Dimension
Square - 92mm L x 92mm H
Width
25.50mm
Current Rating (Amps)
0.150A
Air Flow
94.0 CFM (2.63m³/min)
Voltage Range
28 ~ 52VDC
Static Pressure
0.470 in H2O (117.1 Pa)
Fan Type
Lifetime @ Temp.
70000 Hrs @ 40°C