OD6025-48HBIP69K
DigiKey Part Number
1053-OD6025-48HBIP69K-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
OD6025-48HBIP69K
Description
FAN AXIAL 60X25MM 48VDC WIRE
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Fan Tubeaxial 48VDC Square - 60mm L x 60mm H Ball 28.0 CFM (0.784m³/min) 2 Wire Leads
Category
Power (Watts)
3.4 W
Packaging
Box
Ingress Protection
Operating Temperature
-4 ~ 149°F (-20 ~ 65°C)
Voltage - Rated
Approval Agency
CE, cURus, TUV, UR
Size / Dimension
Square - 60mm L x 60mm H
Width
25.00mm
Current Rating (Amps)
0.070A
Air Flow
28.0 CFM (0.784m³/min)
Voltage Range
28 ~ 52VDC
Static Pressure
0.220 in H2O (54.8 Pa)
Fan Type
Lifetime @ Temp.
60000 Hrs @ 45°C