OD4028-12HB
OD4028-12HB
OD4028-12HB
DigiKey Part Number
1053-1223-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
OD4028-12HB
Description
FAN AXIAL 40X28MM 12VDC WIRE
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Fan Tubeaxial 12VDC Square - 40mm L x 40mm H Ball 12.0 CFM (0.336m³/min) 2 Wire Leads
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
OD4028-12HB Models
Category
Noise
37.0dB
Mfr
RPM
Series
Termination
2 Wire Leads
Packaging
Box
Operating Temperature
-4 ~ 176°F (-20 ~ 80°C)
Part Status
Active
Approval Agency
cURus, TUV
Voltage - Rated
Current Rating (Amps)
0.200A
Size / Dimension
Square - 40mm L x 40mm H
Voltage Range
7 ~ 14VDC
Width
28.00mm
Material - Frame
Polybutylene Terephthalate (PBT), Fiberglass Reinforced
Air Flow
12.0 CFM (0.336m³/min)
Material - Blade
Static Pressure
0.320 in H2O (79.7 Pa)
Lifetime @ Temp.
60000 Hrs @ 45°C