OD2510-24MB
DigiKey Part Number
1053-OD2510-24MB-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
OD2510-24MB
Detailed Description
Fan Tubeaxial 24VDC Square - 25mm L x 25mm H Ball 2.0 CFM (0.056m³/min) 2 Wire Leads
Category
Features
Auto Restart
Mfr
Noise
24.4dB(A)
Series
Power (Watts)
960 mW
Termination
2 Wire Leads
Voltage - Rated
Operating Temperature
-4 ~ 149°F (-20 ~ 65°C)
Size / Dimension
Square - 25mm L x 25mm H
Width
10.00mm
Current Rating (Amps)
0.020A
Air Flow
2.0 CFM (0.056m³/min)
Voltage Range
22 ~ 26VDC
Static Pressure
0.200 in H2O (49.8 Pa)
Lifetime @ Temp.
70000 Hrs @ 40°C