OA254AN-11-3TB
DigiKey Part Number
1053-1061-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
OA254AN-11-3TB
Description
FAN AXIAL 254X89MM 115VAC TERM
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Fan Tubeaxial 115VAC Round - 254mm Dia Ball 320.0 CFM (8.96m³/min) 2 Terminals
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
OA254AN-11-3TB Models
Category
Noise
48.0dB
Manufacturer
Orion Fans
Power (Watts)
32.00W
Series
RPM
1100 RPM
Packaging
Box
Termination
2 Terminals
Part Status
Active
Operating Temperature
-4 ~ 176°F (-20 ~ 80°C)
Voltage - Rated
115VAC
Approval Agency
CE, cURus, TUV, UR
Size / Dimension
Round - 254mm Dia
Weight
5.4 lbs (2.4 kg)
Width
89.00mm
Voltage Range
80 ~ 130VAC
Air Flow
320.0 CFM (8.96m³/min)
Material - Frame
Aluminum
Static Pressure
0.140 in H2O (34.9 Pa)
Material - Blade
Polybutylene Terephthalate (PBT)
Bearing Type
Ball
Lifetime @ Temp.
60000 Hrs @ 40°C