OA172EC-UR-1WB
DigiKey Part Number
1053-OA172EC-UR-1WB-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
OA172EC-UR-1WB
Description
EC FAN 172X152X51.6MM 90-265VAC
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Fan Tubeaxial 110/220VAC Rectangular/Rounded - 172mm L x 152mm H Ball 220.0 CFM (6.16m³/min) 2 Wire Leads
EDA/CAD Models
OA172EC-UR-1WB Models
Category
Noise
55.0dB
Power (Watts)
12.50W
Series
RPM
3000 RPM
Termination
2 Wire Leads
Operating Temperature
14 ~ 158°F (-10 ~ 70°C)
Voltage - Rated
110/220VAC
Approval Agency
CE, cURus, TUV, UR
Size / Dimension
Rectangular/Rounded - 172mm L x 152mm H
Weight
1.5 lbs (680.4 g)
Width
51.60mm
Voltage Range
90 ~ 265VAC
Air Flow
220.0 CFM (6.16m³/min)
Static Pressure
0.800 in H2O (199.3 Pa)
Material - Blade
Polybutylene Terephthalate (PBT)
Lifetime @ Temp.
50000 Hrs @ 40°C