AGU240240A00-1.44INSN
AGU Tutorial 1 Computer Communicates with AGU Display
AGU240240A00-1.44INSN
DigiKey Part Number
5491-AGU240240A00-1.44INSN-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
AGU240240A00-1.44INSN
Description
NON-TOUCH GRAPHIC LCD DISPLAY MO
Manufacturer Standard Lead Time
8 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Non-Touch Graphic LCD Display Module Transmissive Red, Green, Blue (RGB) TFT - Color UART 1.44" (36.58mm) 240 x 240
Category
Diagonal Screen Size
1.44" (36.58mm)
Manufacturer
Orient Display
Viewing Area
27.20mm W x 27.40mm H