SZMM3Z12VST1G is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Direct
onsemi
In Stock: 103.162
Datasheet
Direct
Diodes Incorporated
In Stock: 13.843
Datasheet
Similar
Central Semiconductor Corp
Parametric Equivalent
Nexperia USA Inc.
Zener Diode 12 V 300 mW ±2% Surface Mount SOD-323
SC-76, SOD-323
SZMM3Z12VST1G
DigiKey Part Number
SZMM3Z12VST1GOSTR-ND - Tape & Reel (TR)
SZMM3Z12VST1GOSCT-ND - Cut Tape (CT)
SZMM3Z12VST1GOSDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SZMM3Z12VST1G
Description
DIODE ZENER 12V 300MW SOD323
Manufacturer Standard Lead Time
53 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
SZMM3Z12VST1G Models
Category
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
900 mV @ 10 mA
Mfr
Operating Temperature
-65°C ~ 150°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Grade
Automotive
Part Status
Active
Qualification
AEC-Q101
Voltage - Zener (Nom) (Vz)
Mounting Type
Surface Mount
Tolerance
±2%
Package / Case
Power - Max
300 mW
Supplier Device Package
SOD-323
Impedance (Max) (Zzt)
25 Ohms
Base Product Number
Current - Reverse Leakage @ Vr
100 nA @ 8 V