NXH800H120L7QDSG
DigiKey Part Number
488-NXH800H120L7QDSG-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
NXH800H120L7QDSG
Description
IGBT MODULE 1200V 800A 11-PIM
Manufacturer Standard Lead Time
17 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
IGBT Module Trench Field Stop Half Bridge 1200 V 800 A Chassis Mount 11-PIM (152x62.15)
Category
Current - Collector Cutoff (Max)
100 µA
Input Capacitance (Cies) @ Vce
94300 pF @ 25 V
Packaging
Tray
Input
Standard
Part Status
Active
NTC Thermistor
No
IGBT Type
Trench Field Stop
Operating Temperature
-40°C ~ 175°C (TJ)
Configuration
Half Bridge
Mounting Type
Chassis Mount
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)
1200 V
Package / Case
Module
Current - Collector (Ic) (Max)
800 A
Supplier Device Package
11-PIM (152x62.15)
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic
2.05V @ 15V, 800A