NXH160T120L2Q2F2S1G
NXH160T120L2Q2F2S1G
DigiKey Part Number
488-NXH160T120L2Q2F2S1G-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
NXH160T120L2Q2F2S1G
Description
IGBT MOD 1200V 181A 500W 56-PIM
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
IGBT Module Three Level Inverter 1200 V 181 A 500 W Chassis Mount 56-PIM/Q2PACK (93x47)
Category
Current - Collector Cutoff (Max)
500 µA
Manufacturer
onsemi
Input Capacitance (Cies) @ Vce
38.8 nF @ 25 V
Packaging
Tray
Input
Standard
Part Status
Active
NTC Thermistor
Yes
Configuration
Three Level Inverter
Operating Temperature
-40°C ~ 150°C (TJ)
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)
1200 V
Mounting Type
Chassis Mount
Current - Collector (Ic) (Max)
181 A
Package / Case
Module
Power - Max
500 W
Supplier Device Package
56-PIM/Q2PACK (93x47)
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic
2.7V @ 15V, 160A