NTMFSC010N08M7
DigiKey Part Number
488-NTMFSC010N08M7TR-ND - Tape & Reel (TR)
488-NTMFSC010N08M7CT-ND - Cut Tape (CT)
488-NTMFSC010N08M7DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
NTMFSC010N08M7
Description
MOSFET N-CHANNEL 80V 61A
Manufacturer Standard Lead Time
48 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
N-Channel 40 V 12.5A (Ta), 61A (Tc) 3.3W (Ta), 78.1W (Tc) Surface Mount 8-DFN (5x6.15)
Category
Vgs(th) (Max) @ Id
4.5V @ 120µA
Mfr
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
38 nC @ 10 V
Series
Vgs (Max)
±20V
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
2700 pF @ 40 V
Part Status
Active
Power Dissipation (Max)
3.3W (Ta), 78.1W (Tc)
FET Type
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Technology
Mounting Type
Surface Mount
Drain to Source Voltage (Vdss)
40 V
Supplier Device Package
8-DFN (5x6.15)
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Package / Case
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
10V
Base Product Number
Rds On (Max) @ Id, Vgs
10mOhm @ 10A, 10V