NCV8715SQ50T2G
DigiKey Part Number
NCV8715SQ50T2GOSTR-ND - Tape & Reel (TR)
NCV8715SQ50T2GOSCT-ND - Cut Tape (CT)
NCV8715SQ50T2GOSDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
NCV8715SQ50T2G
Description
IC REG LINEAR 5V 50MA SC-88A
Manufacturer Standard Lead Time
24 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 50mA SC-88A (SC-70-5/SOT-353)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
NCV8715SQ50T2G Models
Category
Current - Quiescent (Iq)
5.8 µA
Mfr
PSRR
56dB (100kHz)
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Protection Features
Over Current, Over Temperature
Part Status
Active
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C (TA)
Output Configuration
Grade
Automotive
Output Type
Qualification
AEC-Q100
Number of Regulators
1
Mounting Type
Surface Mount
Voltage - Input (Max)
24V
Package / Case
5-TSSOP, SC-70-5, SOT-353
Voltage - Output (Min/Fixed)
5V
Supplier Device Package
SC-88A (SC-70-5/SOT-353)
Voltage Dropout (Max)
0.35V @ 50mA