FGY75N60SMD is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Direct
Infineon Technologies
In Stock: 0
Datasheet
Similar
Infineon Technologies
In Stock: 1.693
Datasheet
Similar
IXYS
IXYS
IGBT Field Stop 600 V 150 A 750 W Through Hole PowerTO-247-3
FGY75N60SMD
DigiKey Part Number
FGY75N60SMDFS-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FGY75N60SMD
Description
IGBT FS 600V 150A POWERTO-247-3
Customer Reference
Detailed Description
Category
Input Type
Standard
Manufacturer
onsemi
Gate Charge
248 nC
Packaging
Tube
Td (on/off) @ 25°C
24ns/136ns
Part Status
Obsolete
Test Condition
400V, 75A, 3Ohm, 15V
IGBT Type
Field Stop
Reverse Recovery Time (trr)
55 ns
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)
600 V
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C (TJ)
Current - Collector (Ic) (Max)
150 A
Mounting Type
Through Hole
Current - Collector Pulsed (Icm)
225 A
Package / Case
TO-247-3 Variant
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic
2.5V @ 15V, 75A
Supplier Device Package
PowerTO-247-3
Power - Max
750 W