FDMS8050ET30
DigiKey Part Number
FDMS8050ET30TR-ND - Tape & Reel (TR)
FDMS8050ET30CT-ND - Cut Tape (CT)
FDMS8050ET30DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FDMS8050ET30
Description
MOSFET N-CH 30V 55A/423A POWER56
Customer Reference
Detailed Description
N-Channel 30 V 55A (Ta), 423A (Tc) 3.3W (Ta), 180W (Tc) Surface Mount 8-PQFN (5x6)
Category
Vgs(th) (Max) @ Id
3V @ 750µA
Mfr
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
285 nC @ 10 V
Series
Vgs (Max)
±20V
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
22610 pF @ 15 V
Part Status
Not For New Designs
Power Dissipation (Max)
3.3W (Ta), 180W (Tc)
FET Type
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C (TJ)
Technology
Mounting Type
Surface Mount
Drain to Source Voltage (Vdss)
30 V
Supplier Device Package
8-PQFN (5x6)
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Package / Case
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
4.5V, 10V
Base Product Number
Rds On (Max) @ Id, Vgs
0.65mOhm @ 55A, 10V