BZX79C51_T50R is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Direct
Nexperia USA Inc.
In Stock: 0
Datasheet
Direct
Nexperia USA Inc.
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
Rochester Electronics, LLC
Parametric Equivalent
Rochester Electronics, LLC
Zener Diode 51 V 500 mW ±5% Through Hole DO-35
BZX79C51_T50R
DigiKey Part Number
BZX79C51_T50R-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BZX79C51_T50R
Description
DIODE ZENER 51V 500MW DO35
Customer Reference
Detailed Description
Category
Current - Reverse Leakage @ Vr
500 nA @ 35.7 V
Mfr
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
1.5 V @ 100 mA
Packaging
Tape & Reel (TR)
Operating Temperature
-65°C ~ 200°C
Part Status
Obsolete
Tolerance
±5%
Supplier Device Package
DO-35
Power - Max
500 mW
Base Product Number
Impedance (Max) (Zzt)
180 Ohms