1N5924BRLG is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Similar
Microchip Technology
In Stock: 0
Similar
Microchip Technology
In Stock: 0
Datasheet
Datasheet
Nexperia USA Inc.
Nexperia USA Inc.
Zener Diode 9.1 V 3 W ±5% Through Hole Axial
1N5924BRLG
DigiKey Part Number
1N5924BRLGOSTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
1N5924BRLG
Description
DIODE ZENER 9.1V 3W AXIAL
Customer Reference
Detailed Description
Category
Current - Reverse Leakage @ Vr
5 µA @ 7 V
Mfr
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
1.5 V @ 200 mA
Packaging
Tape & Reel (TR)
Operating Temperature
-65°C ~ 200°C
Part Status
Obsolete
Mounting Type
Through Hole
Voltage - Zener (Nom) (Vz)
Package / Case
Tolerance
±5%
Supplier Device Package
Axial
Power - Max
3 W
Base Product Number
Impedance (Max) (Zzt)
4 Ohms