G7L-1A-BUB-CB-AC200/240
Relay Basics - Another Teaching Moment | DigiKey Electronics
G7L-1A-BUB-CB-AC200/240
DigiKey Part Number
39-G7L-1A-BUB-CB-AC200/240-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
G7L-1A-BUB-CB-AC200/240
Description
RELAY GEN PURPOSE SPST 30A 240V
Manufacturer Standard Lead Time
26 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
General Purpose Relay SPST-NO (1 Form A) 240VAC Coil Chassis Mount
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
G7L-1A-BUB-CB-AC200/240 Models
Category
Termination Style
Screw Terminal
Mfr
Coil Insulation
Class B
Series
Must Operate Voltage
150 VAC
Packaging
Bulk
Must Release Voltage
36 VAC
Part Status
Active
Operate Time
30 ms
Mounting Type
Release Time
30 ms
Coil Voltage
Operating Temperature
-25°C ~ 60°C
Contact Form
SPST-NO (1 Form A)
Contact Material
Silver Alloy
Contact Rating (Current)
30 A
Approval Agency
CSA, TUV, UR
Switching Voltage
250VAC - Max
Relay Type
Load - Max Switching
7500VA
Coil Resistance
21 kOhms
Coil Current
10.2 mA