Image for XW2R-E20GD-T is not available
XW2R-E20GD-T
DigiKey Part Number
236-XW2R-E20GD-T-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
XW2R-E20GD-T
Description
XW2R I/O TB CLAMP 20PT GEN DIN
Manufacturer Standard Lead Time
13 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
20 Position Interface Module Terminal Blocks - Screw Connection To Rectangular, Male 16-26 AWG
Category
Positions / Poles
20
Manufacturer
Omron Automation and Safety
Voltage - Rated
125VAC, 24VDC
Series
Current Rating (Per Contact)
1 A
Packaging
Bulk
Operating Temperature
0°C ~ 55°C
Part Status
Active
Length
2.535" (64.39mm)
Process Side Connection
Terminal Blocks - Screw Connection
Width
1.969" (50.00mm)