Image for R88M-K40030H-BOS2 is not available
R88M-K40030H-BOS2
DigiKey Part Number
R88M-K40030H-BOS2-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
R88M-K40030H-BOS2
Description
SERVOMOTOR 3000 RPM 230V
Manufacturer Standard Lead Time
9 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
AC Motor Servomotor 3000 RPM 400W Incremental 230VAC
Size / Dimension
Square - 2.362" x 2.362" (60.00mm x 60.00mm)
Diameter - Shaft
0.433" (11.00mm)
Series
Length - Shaft and Bearing
1.181" (30.00mm)
Mounting Hole Spacing
2.756" (70.00mm)
Features
Brake, Key, Oil Seal
Torque - Max Momentary (oz-in / mNm)
538.1 / 3800
Voltage - Rated
230VAC
Operating Temperature
0°C ~ 40°C
Torque - Rated (oz-in / mNm)
184.1 / 1300
Weight
3.5 lbs (1.6 kg)
Power - Rated
400W