R88M-K20030H-BOS2
DigiKey Part Number
R88M-K20030H-BOS2-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
R88M-K20030H-BOS2
Description
SERVOMOTOR 3000 RPM 230V
Manufacturer Standard Lead Time
9 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
AC Motor Servomotor 3000 RPM 200W Incremental 230VAC
Size / Dimension
Square - 2.362" x 2.362" (60.00mm x 60.00mm)
Diameter - Shaft
0.433" (11.00mm)
Series
Length - Shaft and Bearing
1.181" (30.00mm)
Mounting Hole Spacing
2.756" (70.00mm)
Features
Brake, Key, Oil Seal
Torque - Max Momentary (oz-in / mNm)
270.5 / 1910
Voltage - Rated
230VAC
Operating Temperature
0°C ~ 40°C
Torque - Rated (oz-in / mNm)
90.65 / 640
Weight
2.6 lbs (1.2 kg)
Power - Rated
200W