Image for R88M-K10030S-BS2 is not available
R88M-K10030S-BS2
DigiKey Part Number
R88M-K10030S-BS2-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
R88M-K10030S-BS2
Description
SERVOMOTOR 3000 RPM 120V
Manufacturer Standard Lead Time
13 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
AC Motor Servomotor 3000 RPM 100W Absolute 120VAC
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
R88M-K10030S-BS2 Models
Size / Dimension
Square - 1.575" x 1.575" (40.00mm x 40.00mm)
Diameter - Shaft
0.315" (8.00mm)
Series
Length - Shaft and Bearing
0.984" (25.00mm)
Mounting Hole Spacing
1.811" (46.00mm)
Features
Brake, Key
Torque - Max Momentary (oz-in / mNm)
134.5 / 950
Voltage - Rated
120VAC
Operating Temperature
0°C ~ 40°C
Torque - Rated (oz-in / mNm)
45.32 / 320
Weight
1.4 lbs (635 g)
Power - Rated
100W