Image for R88M-K10030L-OS2 is not available
R88M-K10030L-OS2
DigiKey Part Number
R88M-K10030L-OS2-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
R88M-K10030L-OS2
Description
SERVOMOTOR 3000 RPM 120V
Manufacturer Standard Lead Time
9 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
AC Motor Servomotor 3000 RPM 100W Incremental 120VAC
Size / Dimension
Square - 1.575" x 1.575" (40.00mm x 40.00mm)
Manufacturer
Omron Automation and Safety
Diameter - Shaft
0.315" (8.00mm)
Series
Length - Shaft and Bearing
0.984" (25.00mm)
Packaging
Bulk
Mounting Hole Spacing
1.811" (46.00mm)
Part Status
Active
Termination Style
Connector
Type
AC Motor
Features
Key, Oil Seal
Function
Servomotor
Torque - Max Momentary (oz-in / mNm)
134.5 / 950
Voltage - Rated
120VAC
Operating Temperature
0°C ~ 40°C
RPM
3000 RPM
Approval Agency
CE, CSA, cULus, TUV, UL
Torque - Rated (oz-in / mNm)
45.32 / 320
Weight
0.99 lb (449.06 g)
Power - Rated
100W