MY3-AC110/120 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
TE Connectivity Potter & Brumfield Relays
In Stock: 19
Datasheet
Similar
In Stock: 131
Datasheet
General Purpose Relay 3PDT (3 Form C) 120VAC Coil Socketable
Relay Basics - Another Teaching Moment | DigiKey Electronics
How to Choose a Relay - Another Teaching Moment
MY3-AC110/120
DigiKey Part Number
MY3-AC110/120-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MY3-AC110/120
Description
RELAY GEN PURPOSE 3PDT 5A 120V
Manufacturer Standard Lead Time
9 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Coil Type
Non Latching
Mfr
Termination Style
Plug In
Series
Must Operate Voltage
96 VAC
Packaging
Bulk
Must Release Voltage
36 VAC
Part Status
Active
Operate Time
20 ms
Mounting Type
Release Time
20 ms
Coil Voltage
Operating Temperature
-55°C ~ 70°C
Contact Form
3PDT (3 Form C)
Contact Material
Silver (Ag)
Contact Rating (Current)
5 A
Approval Agency
CE, CSA, UR, VDE
Switching Voltage
250VAC, 125VDC - Max
Relay Type
Load - Max Switching
1250VA, 625W
Coil Resistance
4.43 kOhms
Coil Current
27.1 mA