MK2KP-UA-DC12
DigiKey Part Number
Z10452-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MK2KP-UA-DC12
Description
RELAY GEN PURPOSE DPDT 5A 12V
Customer Reference
Detailed Description
General Purpose Relay DPDT (2 Form C) 12VDC Coil Socketable
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
MK2KP-UA-DC12 Models
Category
Coil Current
205 mA
Mfr
Coil Type
Latching, Dual Coil
Series
Termination Style
Plug In, 11 Pin (Octal)
Packaging
Bulk
Must Operate Voltage
9.6 VDC
Part Status
Obsolete
Operate Time
30 ms
Mounting Type
Release Time
30 ms
Coil Voltage
Operating Temperature
-10°C ~ 40°C
Contact Form
DPDT (2 Form C)
Contact Material
Silver (Ag)
Contact Rating (Current)
5 A
Relay Type
Switching Voltage
250VAC, 250VDC - Max
Coil Resistance
52 Ohms
Load - Max Switching
1100VA, 72W