MJN3C-DC24
DigiKey Part Number
Z232-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MJN3C-DC24
Description
RELAY GEN PURPOSE 3PDT 10A 24V
Manufacturer Standard Lead Time
13 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
General Purpose Relay 3PDT (3 Form C) 24VDC Coil Socketable
Termination Style
Plug In, Quick Connect - 0.187" (4.7mm)
Series
Must Operate Voltage
18 VDC
Packaging
Bulk
Operating Temperature
-45°C ~ 70°C
Contact Rating (Current)
10 A
Relay Type
Switching Voltage
600VAC, 28VDC - Max
Coil Resistance
470 Ohms
Load - Max Switching
6000VA, 280W
Base Product Number
Coil Current
50 mA