K3HB-RNB 24VAC/VDC
DigiKey Part Number
K3HB-RNB24VAC/VDC-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
K3HB-RNB 24VAC/VDC
Description
COUNTER LCD 5 CHAR 24V PANEL MT
Manufacturer Standard Lead Time
13 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Tachometer 24VAC/DC Panel Mount
Category
Input Type
No Voltage, Voltage
Manufacturer
Omron Automation and Safety
Output Type
Option Cards Available
Series
Voltage - Supply
24VAC/DC
Packaging
Bulk
Reset
External
Part Status
Active
Panel Cutout Dimensions
Rectangular - 92.00mm x 45.00mm
Type
Tachometer
Mounting Type
Panel Mount
Operating Mode
Up
Termination Style
Screw Terminal
Count Rate
50kHz
Ingress Protection
IP66 - Dust Tight, Water Resistant
Number of Characters Per Row
5, 5
Operating Temperature
-10°C ~ 55°C
Display Type
LCD - Dual Color Characters, Backlight
Weight
0.662 lb (300.28 g)
Display Characters - Height
0.560" (14.20mm), 0.192" (4.90mm)