Image for E5EC-QX4ABM-011 is not available
E5EC-QX4ABM-011
DigiKey Part Number
E5EC-QX4ABM-011-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
E5EC-QX4ABM-011
Description
CONTROL TEMP 100-240V PANEL MNT
Manufacturer Standard Lead Time
13 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Temperature Controller (RTD, Type B, E, J, K, L, N, PLII, R, S, T, U, W) 100 ~ 240VAC Panel Mount
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
E5EC-QX4ABM-011 Models
Category
Display Characters - Height
0.710" (18.00mm), 0.433" (11.00mm), 0.307" (7.80mm)
Manufacturer
Omron Automation and Safety
Voltage - Supply
100 ~ 240VAC
Series
Panel Cutout Dimensions
Rectangular - 92.00mm x 45.00mm
Packaging
Box
Mounting Type
Panel Mount
Part Status
Active
Termination Style
Spring Terminal
Type
Temperature Controller (RTD, Type B, E, J, K, L, N, PLII, R, S, T, U, W)
Ingress Protection
IP66 - Dust Tight, Water Resistant
Input Range
-200°C ~ 2300°C, 0 ~ 20mA, 0 ~ 10VDC
Features
Heater Fault Detection
Output Type
Relay (5), Voltage (External SSR)
Operating Temperature
-10°C ~ 55°C