A165W-T3MY-24D-2 is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Similar
Omron Automation and Safety
In Stock: 2
Datasheet
Selector Switch 3 Position DPDT 5A (AC), 3A (DC) 125 V Panel Mount
A165W-T3MY-24D-2
DigiKey Part Number
Z1398-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
A165W-T3MY-24D-2
Description
SWITCH SELECT 3POS DPDT 5A 125V
Customer Reference
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
A165W-T3MY-24D-2 Models
Product Attributes
Filter Similar Products
Category
Illumination Type, Color
LED, Yellow
Manufacturer
Omron Automation and Safety
Illumination Voltage (Nominal)
24 VDC
Series
Mounting Type
Panel Mount
Packaging
Bulk
Termination Style
Solder, Quick Connect - 0.110" (2.8mm)
Part Status
Obsolete
Panel Cutout Dimensions
Circular - 16.00mm Dia
Type
Standard
Ingress Protection
IP65 - Dust Tight, Oil and Water Resistant
Circuit
DPDT
Features
Bezel - Round
Number of Positions
3
Operating Temperature
-10°C ~ 55°C
Switch Function
On-On-On
Depth Behind Flange
28.50mm
Current Rating (Amps)
5A (AC), 3A (DC)
Mechanical Life
250,000 Cycles
Voltage Rating - AC
125 V
Electrical Life
100,000 Cycles
Voltage Rating - DC
30 V