A165L-TRM-24D-2
DigiKey Part Number
Z1309-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
A165L-TRM-24D-2
Description
SWITCH PUSHBUTTON DPDT 5A 125V
Manufacturer Standard Lead Time
17 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Pushbutton Switch DPDT Standard, Illuminated Panel Mount, Front
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
A165L-TRM-24D-2 Models
Category
Actuator Marking
No Marking
Mfr
Color - Actuator/Cap
Red
Series
Illumination Type, Color
LED, Red
Packaging
Bulk
Illumination Voltage (Nominal)
24 VDC
Part Status
Active
Termination Style
Solder, Quick Connect - 0.110" (2.8mm)
Mounting Type
Panel Mount, Front
Ingress Protection
IP66 - Dust Tight, Oil and Water Resistant
Type
Standard, Illuminated
Panel Cutout Dimensions
Circular - 16.00mm Dia
Circuit
Operating Temperature
-10°C ~ 55°C
Switch Function
On-Mom
Mechanical Life
2,000,000 Cycles
Current Rating (Amps)
5A (AC)
Electrical Life
100,000 Cycles
Voltage Rating - AC
125 V