SLX160A0XY3-SRZ
DigiKey Part Number
555-SLX160A0XY3-SRZTR-ND - Tape & Reel (TR)
555-SLX160A0XY3-SRZCT-ND - Cut Tape (CT)
555-SLX160A0XY3-SRZDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SLX160A0XY3-SRZ
Description
80A DC/DC CONVERT 0.45-2.0V, SAT
Manufacturer Standard Lead Time
23 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
DC DC Converter Output 160A 7V - 14V Input
Category
Applications
ITE (Commercial)
Mfr
Features
Adjustable Output, PMBus™, Remote On/Off, Remote Sense
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Part Status
Active
Efficiency
80.6%
Voltage - Input (Min)
7V
Mounting Type
Surface Mount
Voltage - Input (Max)
14V
Approval Agency
CSA, UL, VDE
Current - Output (Max)
160A