NSR010A0X4Z
DigiKey Part Number
555-NSR010A0X4Z-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
NSR010A0X4Z
Description
DC DC CONVERTER 0.6-6V 60W
Manufacturer Standard Lead Time
23 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Non-Isolated PoL Module DC DC Converter 1 Output 0.6 ~ 6V 10A 4.5V - 14V Input
Category
Power (Watts)
60 W
Mfr
Applications
ITE (Commercial)
Series
Features
Remote On/Off, OCP, OTP, UVLO
Packaging
Tray
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Part Status
Active
Efficiency
93.6%
Type
Non-Isolated PoL Module
Mounting Type
Through Hole
Number of Outputs
1
Package / Case
5-SIP Module
Voltage - Input (Min)
4.5V
Size / Dimension
0.41" L x 0.27" W x 0.65" H (10.4mm x 6.9mm x 16.5mm)
Voltage - Input (Max)
14V
Control Features
Enable, Active High
Voltage - Output 1
Base Product Number
Current - Output (Max)
10A