BAB11602R00KE
DigiKey Part Number
BAB11602R00KE-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BAB11602R00KE
Description
2 OHMS 10% 500 WATT CASE
Detailed Description
2 Ohms ±10% 500W Wirewound Chassis Mount Resistor
Size / Dimension
6.299" L x 3.740" W (160.00mm x 95.00mm)
Height - Seated (Max)
1.181" (30.00mm)
Resistance
2 Ohms
Tolerance
±10%
Power (Watts)
500W