810F75RE is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Direct
Vishay Dale
In Stock: 0
Datasheet
Upgrade
Vishay Dale
In Stock: 30
Datasheet
Upgrade
Riedon products by Bourns
In Stock: 492
75 Ohms ±1% 10W Wirewound Chassis Mount Resistor
810F75RE
810F75RE
810F75RE
DigiKey Part Number
810F75RE-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
810F75RE
Description
RES CHAS MNT 75 OHM 1% 10W
Manufacturer Standard Lead Time
15 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
810F75RE Models
Category
Temperature Coefficient
±20ppm/°C
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 275°C
Series
Coating, Housing Type
Aluminum
Packaging
Tray
Mounting Feature
Flanges
Part Status
Active
Size / Dimension
0.750" L x 0.812" W (19.05mm x 20.63mm)
Resistance
75 Ohms
Height - Seated (Max)
0.400" (10.16mm)
Tolerance
±1%
Lead Style
Solder Lugs
Power (Watts)
10W