S11K0C-P04MJG0-1500
DigiKey Part Number
S11K0C-P04MJG0-1500-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
S11K0C-P04MJG0-1500
Description
CONN PLUG MALE 4P GOLD SLDR CUP
Manufacturer Standard Lead Time
14 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
4 Position Circular Connector Plug, Male Pins Solder Cup
Category
Shell Finish
Chrome over Nickel
Mfr
Contact Finish - Mating
Gold
Series
Color
Silver
Packaging
Bulk
Ingress Protection
IP68 - Dust Tight, Waterproof
Part Status
Active
Features
Backshell
Connector Type
Shielding
Number of Positions
4
Current Rating (Amps)
7.5A
Shell Size - Insert
1
Cable Opening
0.039" ~ 0.059" (1.00mm ~ 1.50mm)
Mounting Type
Free Hanging (In-Line)
Operating Temperature
-40°C ~ 120°C