S10K0C-P04MFG0-5000
DigiKey Part Number
S10K0C-P04MFG0-5000-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
S10K0C-P04MFG0-5000
Description
CONN PLUG MALE 4P GOLD SLDR CUP
Manufacturer Standard Lead Time
10 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
4 Position Circular Connector Plug, Male Pins Solder Cup
EDA/CAD Models
S10K0C-P04MFG0-5000 Models
Category
Shell Finish
Chrome over Nickel
Mfr
Contact Finish - Mating
Gold
Series
Color
Silver
Packaging
Bulk
Ingress Protection
IP68 - Dust Tight, Waterproof
Part Status
Active
Features
Backshell
Connector Type
Shielding
Number of Positions
4
Current Rating (Amps)
7.5A
Shell Size - Insert
0
Cable Opening
0.177" ~ 0.197" (4.50mm ~ 5.00mm)
Mounting Type
Free Hanging (In-Line)
Operating Temperature
-40°C ~ 120°C