MCIMX6D5EYM10ADR is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Direct
NXP USA Inc.
In Stock: 188
Datasheet
ARM® Cortex®-A9 Microprocessor IC i.MX6D 2 Core, 32-Bit 1.0GHz 624-FCPBGA (21x21)
MCIMX6D5EYM10ADR
DigiKey Part Number
MCIMX6D5EYM10ADR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MCIMX6D5EYM10ADR
Description
IC MPU I.MX6D 1.0GHZ 624FCPBGA
Customer Reference
Detailed Description
Category
Ethernet
10/100/1000Mbps (1)
Manufacturer
NXP USA Inc.
SATA
SATA 3Gbps (1)
Series
USB
USB 2.0 + PHY (4)
Packaging
Tape & Reel (TR)
Voltage - I/O
1.8V, 2.5V, 2.8V, 3.3V
Part Status
Not For New Designs
Operating Temperature
-20°C ~ 105°C (TJ)
Core Processor
ARM® Cortex®-A9
Security Features
Number of Cores/Bus Width
2 Core, 32-Bit
Mounting Type
Surface Mount
Speed
1.0GHz