MCF53281CVM240
DigiKey Part Number
MCF53281CVM240-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MCF53281CVM240
Description
IC MCU 32BIT ROMLESS 256MAPBGA
Customer Reference
Detailed Description
Coldfire V3 MCF532x Microcontroller IC 32-Bit 240MHz ROMless 256-MAPBGA (17x17)
Category
Number of I/O
94
Mfr
Program Memory Type
ROMless
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
1.4V ~ 3.6V
Part Status
Not For New Designs
Oscillator Type
External
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TA)
Core Processor
Coldfire V3
32-Bit
Supplier Device Package
256-MAPBGA (17x17)
Speed
240MHz