MCF5272VF66R2J
DigiKey Part Number
MCF5272VF66R2J-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MCF5272VF66R2J
Description
IC MCU 32BIT 16KB ROM 196MAPBGA
Customer Reference
Detailed Description
Coldfire V2 MCF527x Microcontroller IC 32-Bit 66MHz 16KB (4K x 32) ROM 196-LBGA (15x15)
Category
Number of I/O
32
Mfr
Program Memory Size
Series
Program Memory Type
ROM
Packaging
Tray
RAM Size
1K x 32
Part Status
Obsolete
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
3V ~ 3.6V
DigiKey Programmable
Not Verified
Oscillator Type
External
Core Processor
Coldfire V2
Operating Temperature
0°C ~ 70°C (TA)
Core Size
32-Bit
Mounting Type
Surface Mount
Speed
66MHz