LPC54606J256ET180E is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
NXP USA Inc.
In Stock: 0
Datasheet
ARM® Cortex®-M4 LPC546xx Microcontroller IC 32-Bit 180MHz 256KB (256K x 8) FLASH 180-TFBGA (12x12)
LPC54606J256ET180E
DigiKey Part Number
568-13366-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LPC54606J256ET180E
Description
IC MCU 32BIT 256KB FLSH 180TFBGA
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Program Memory Size
Mfr
Program Memory Type
FLASH
Series
EEPROM Size
16K x 8
Packaging
Tray
RAM Size
136K x 8
Part Status
Active
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
1.71V ~ 3.6V
DigiKey Programmable
Not Verified
Data Converters
A/D 12x12b
Core Processor
ARM® Cortex®-M4
Oscillator Type
Internal
Core Size
32-Bit
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C (TA)
Speed
180MHz