174-E25-211R141 is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Similar
NorComp Inc.
In Stock: 0
Datasheet
Similar
HARTING
In Stock: 0
Datasheet
HARTING
In Stock: 28
In Stock: 41
In Stock: 12
In Stock: 8
In Stock: 78
25 Position D-Sub Receptacle, Female Sockets Connector
174-E25-211R141
DigiKey Part Number
174-25FEA-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
174-E25-211R141
Description
CONN D-SUB RCPT 25POS R/A SOLDER
Customer Reference
Detailed Description
Category
Shell Material, Finish
Steel, Yellow Chromate Plated
Mfr
Contact Finish
Gold
Series
Contact Finish Thickness
Flash
Packaging
Tray
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Part Status
Obsolete
Current Rating (Amps)
5A
Connector Style
Backset Spacing
0.370" (9.40mm)
Connector Type
Receptacle, Female Sockets
Features
Mounting Brackets
Number of Positions
Color
White
Number of Rows
2
Contact Form
Machined
Mounting Type
Dielectric Material
Polyamide (PA6T), Nylon 6T
Shell Size, Connector Layout
3 (DB, B)
Contact Material
Brass
Contact Type
Signal
Operating Temperature
-50°C ~ 100°C