172-015-112R031 is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
MFR Recommended
NorComp Inc.
In Stock: 67
Datasheet
Similar
TE Connectivity AMP Connectors
In Stock: 82
Datasheet
Similar
TE Connectivity AMP Connectors
In Stock: 571
In Stock: 725
In Stock: 463
In Stock: 1.717
In Stock: 384
In Stock: 606
In Stock: 365
In Stock: 296
Amphenol CS (FCI)
In Stock: 0
Amphenol CS (FCI)
In Stock: 138
15 Position D-Sub Plug, Male Pins Connector
172-015-112R031
DigiKey Part Number
4515MA-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
172-015-112R031
Description
CONN D-SUB PLG 15POS PNL MT SLDR
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
172-015-112R031 Models
Category
Termination
Solder
Mfr
Shell Material, Finish
Steel, Tin Plated
Series
Contact Finish
Gold
Packaging
Tray
Contact Finish Thickness
Flash
Part Status
Obsolete
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Connector Style
Current Rating (Amps)
5A
Connector Type
Plug, Male Pins
Features
Grounding Indents
Number of Positions
Color
Beige
Number of Rows
2
Contact Form
Machined
Mounting Type
Dielectric Material
Polybutylene Terephthalate (PBT), Polyester
Shell Size, Connector Layout
2 (DA, A)
Contact Material
Brass
Contact Type
Signal
Operating Temperature
-50°C ~ 100°C