F175H1-061-D0750 is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Similar
NMB Technologies Corporation
In Stock: 0
Similar
NMB Technologies Corporation
In Stock: 5
Datasheet
In Stock: 0
Fan Motorized Impellers 48VDC Round - 175mm Dia Ball 610.0 CFM (17.08m³/min) 4 Wire Leads
F175H1-061-D0750
DigiKey Part Number
P18922-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
F175H1-061-D0750
Description
FAN IMP MTRZD 175X69MM 48VDC
Manufacturer Standard Lead Time
26 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Features
PWM Control, Speed Sensor (Tach)
Mfr
Noise
78.0dB(A)
Series
Power (Watts)
182 W
Packaging
Bulk
RPM
Part Status
Active
Termination
4 Wire Leads
Voltage - Rated
Operating Temperature
-22 ~ 158°F (-30 ~ 70°C)
Size / Dimension
Round - 175mm Dia
Weight
2 lbs (907.2 g)
Width
69.00mm
Current Rating (Amps)
3.8A
Air Flow
610.0 CFM (17.08m³/min)
Voltage Range
36 ~ 72VDC
Static Pressure
4.190 in H2O (1046.0 Pa)
Material - Blade
Plastic
Bearing Type
Ball
Lifetime @ Temp.
70000 Hrs @ 40°C