Image for 2004KL-04W-B39-B50 is not available
2004KL-04W-B39-B50
DigiKey Part Number
2004KL-04W-B39-B50-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
2004KL-04W-B39-B50
Description
FAN AXIAL 50X10MM 12VDC WIRE
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Fan Tubeaxial 12VDC Square - 50mm L x 50mm H Ball 6.4 CFM (0.179m³/min) 3 Wire Leads
Category
Noise
23.0dB
Mfr
Power (Watts)
480 mW
Series
RPM
Packaging
Box
Termination
3 Wire Leads
Part Status
Active
Operating Temperature
14 ~ 158°F (-10 ~ 70°C)
Voltage - Rated
Approval Agency
CE, CSA, UL, VDE
Size / Dimension
Square - 50mm L x 50mm H
Weight
0.044 lb (19.96 g)
Width
10.00mm
Current Rating (Amps)
0.040A
Air Flow
6.4 CFM (0.179m³/min)
Voltage Range
10.2 ~ 13.8VDC
Static Pressure
0.064 in H2O (16.0 Pa)
Material - Frame
Plastic
Bearing Type
Ball
Material - Blade
Plastic
Fan Type
Lifetime @ Temp.
60000 Hrs @ 25°C