Image for 15050VA-24L-EL-00 is not available
15050VA-24L-EL-00
DigiKey Part Number
12-15050VA-24L-EL-00-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
15050VA-24L-EL-00
Description
FAN AXIAL 172.7X50.8MM 24VDC
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Fan Tubeaxial 24VDC Rectangular/Rounded - 172.7mm L x 150mm H Ball 233.1 CFM (6.53m³/min) 3 Wire Leads
Category
Features
Auto Restart, Locked Rotor Sensor
Mfr
Noise
56.0dB
Series
Power (Watts)
15.4 W
Packaging
Bulk
RPM
Part Status
Active
Termination
3 Wire Leads
Voltage - Rated
Operating Temperature
14 ~ 158°F (-10 ~ 70°C)
Size / Dimension
Rectangular/Rounded - 172.7mm L x 150mm H
Current Rating (Amps)
0.640A
Width
50.80mm
Voltage Range
18 ~ 26.4VDC
Air Flow
233.1 CFM (6.53m³/min)
Material - Frame
Aluminum
Static Pressure
0.580 in H2O (144.5 Pa)
Material - Blade
Plastic
Bearing Type
Ball
Lifetime @ Temp.
100000 Hrs @ 25°C