1204KL-04W-B59-B00 is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
MFR Recommended
NMB Technologies Corporation
In Stock: 141
Datasheet
Direct
Orion Fans
In Stock: 1.584
Datasheet
Fan Tubeaxial 12VDC Square - 30mm L x 30mm H Ball 3.8 CFM (0.106m³/min) 3 Wire Leads
1204KL-04W-B59-B00
DigiKey Part Number
12-1204KL-04W-B59-B00-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
1204KL-04W-B59-B00
Description
FAN AXIAL 30X10MM 12VDC WIRE
Customer Reference
Detailed Description
Category
Features
Locked Rotor Sensor
Mfr
Noise
27.0dB
Series
Power (Watts)
960 mW
Packaging
Bulk
RPM
Part Status
Obsolete
Termination
3 Wire Leads
Voltage - Rated
Operating Temperature
14 ~ 158°F (-10 ~ 70°C)
Size / Dimension
Square - 30mm L x 30mm H
Approval Agency
CE, CSA, UL, VDE
Width
10.00mm
Weight
0.019 lb (8.62 g)
Air Flow
3.8 CFM (0.106m³/min)
Current Rating (Amps)
0.080A
Static Pressure
0.216 in H2O (53.8 Pa)
Voltage Range
6 ~ 13.8VDC