11938SB-B3N-NP-00
DigiKey Part Number
12-11938SB-B3N-NP-00-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
11938SB-B3N-NP-00
Description
FAN 119MM X 38MM 230VAC TERMINAL
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Fan Tubeaxial 230VAC Square - 119mm L x 119mm H Ball 105.9 CFM (2.97m³/min) 3 Terminals
Category
Fan Type
Tubeaxial
Manufacturer
NMB Technologies Corporation
Features
Thermal Overload Protector (TOP)
Series
Noise
44.0dB
Packaging
Bulk
Power (Watts)
15.50W
Part Status
Active
RPM
3100 RPM
Voltage - Rated
230VAC
Termination
3 Terminals
Size / Dimension
Square - 119mm L x 119mm H
Operating Temperature
14 ~ 149°F (-10 ~ 65°C)
Width
38.00mm
Current Rating (Amps)
0.120A
Air Flow
105.9 CFM (2.97m³/min)
Material - Frame
Aluminum
Static Pressure
0.400 in H2O (99.6 Pa)
Material - Blade
Plastic
Bearing Type
Ball
Lifetime @ Temp.
100000 Hrs @ 25°C