09225VA-24Q-AL-00
DigiKey Part Number
12-09225VA-24Q-AL-00-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
09225VA-24Q-AL-00
Description
FAN AXIAL 92X25MM 24VDC WIRE
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Fan Tubeaxial 24VDC Square - 92mm L x 92mm H Ball 96.4 CFM (2.70m³/min) 3 Wire Leads
Category
Features
Auto Restart, Locked Rotor Sensor
Mfr
Noise
51.0dB(A)
Series
Power (Watts)
9.12 W
Packaging
Box
RPM
Part Status
Active
Termination
3 Wire Leads
Voltage - Rated
Operating Temperature
14 ~ 158°F (-10 ~ 70°C)
Size / Dimension
Square - 92mm L x 92mm H
Current Rating (Amps)
0.380A
Width
25.00mm
Voltage Range
14 ~ 27.6VDC
Air Flow
96.4 CFM (2.70m³/min)
Material - Frame
Plastic
Static Pressure
0.600 in H2O (149.5 Pa)
Lifetime @ Temp.
40000 Hrs @ 60°C